žádost o živnostenské oprávnění

Jak se stát profi bodypainterem na OSVČ

Třetím rokem podnikám jako profi-bodypainter.  Při pořizování živnosti jsem nazarizla na velké Ouha! Zjistila jsem na úřadech (i při podání daňového přiznání), že česká legislativa nemá pro bodypainting žádné konkrétní zařazení.

Co s tím?

Úředníci v našem státě jsou velmi flexibilní, dokáží si poradit i s teprve vznikající službou .

U bodypeitingu je nanášena barva na kůži bez porušení integrity kůže,díky tomu patří bodypainting mezi živnosti volné. Takže k vykonávání podnikatelské činnosti nepotřebuješ kosmetický kurz či kosmetické vzdělání.

Jak postupovat při zakládání živnosti?

jsem si zašla na příslušný živnostenský úřad, kde mi velice milé úřednice pomohli vyplnit registrační formulář.

Žádost o založení živnosti nebo-li „Jednotný registrační formulář“ si  vyplnit předem doma. Jednotný registrační formulář najdeš ke stažení zde. Pokyny pro vyplnění najdeš zde.

V tomto formuláři zadáš živnost č.78 Poskytování služeb osobního charakteru a pro osobní hygienu.

Pokud jsi kosmetička na OSVČ,  máš tudíš živnost vázanou  „Činnosti, při kterých je porušována integrita kůže“, tak nemusíš už nic řešit.

Pokud máš v plánu dělat i něco jiného než jen bodypainting můžeš si zvolit více živností najednou. Poplatek za zřízení živnosti zůstane stejný 1000,-Kč.

Zdravotní pojišťovnu a finanční úřad informuje o vzniku tvé živnosti Živnostenský úřad. Na Správu sociálního zabezpečení (sociální pojištění) si musíš zajít sám. Nezapomeň si vzít sebou výpis z Živnostenského rejstříku (obdržíš jej při zakládání živnosti) a doklad o přidělení IČO (dojde poštou od FÚ).

Jaké doklady si vzít na Živnostenský úřad?

  1. občanský průkaz
  2. v případě, že se místo podnikání nenachází v místě tvého trvalého bydliště nebo provozovna nenachází na adrese trvalého bydliště: doklad prokazující právní důvod použivání prostor – výpis z katastru nemovitostí (v případě, že danou nemovitost vlastníš), nájemní smlouva nebo souhlas vlastníka nemovitosti (př. trvalé bydliště máš na obecním úřadě či u rodičů a bydlíš u partnera). Já jsem dokládala souhlas vlastníka nemovitostí.
  3. Pokud jsi již uhradila správní poplatek, doklad o úhradě

Jak je to při rodičovské dovolené?

Sama si bodypaintingem již druhým rokem přividělávám jako OSVČ při pobírání rodičovského příspěvku .

Zjistila jsem si , že při pobírání rodičovského příspěvku si mohu přividělat i jako OSVČ. Protože je rodičovský příspěvek můj hlavní příjem (starám se především o své dítě) musela jsem na formuláři zvolit živnost vedlejší.

 Zdravotní pojištění jsem první rok vůbec neplatila a u Vojenské pojišťovny jsem zdravotní pojištění nemusela hradit ani rok následující.  Přestoupila jsem  k ČPZP a musela jsem začit platit zálohu ve výši 58,- Kč (tato částka je pohyblivá), kterou jsem si vypočítala , dle přehledu, který odevzdávám vždy v lednu pojišťovně. U Vojenské pojišťovny tuto částku po mně nechtěli.

Další roky záleží na tom kolik si vyděláš (Zálohu činí  minimální částky nebo dokonce nic  🙂 .

A úplně stejné je to i u sociálního pojištění, kdy každý rok po podání daňového přiznání podávám ještě přehled na Správu sociálního zabezpečení.  Zatím sociální pojištění nemusím platit.

Co je dobré zvážit před založením živnosti?

  1. zda chci živnost na hlavní či vedlejší činnost (vedlejší se hodí jako přivýdělek k rodičáku, důchodu či zaměstnání)
  2. Je zapotřebí si uvědomit zda se živnost vyplatí. Je dobré , když si spočítáš kolik zaplatíš každý měsíc za zdravotní a sociální pojištění a další výdaje. Tyto poplatky a výdaje by neměly být vyšší či stejné jako předpokládané reálné příjmy.
  3. A nově je také třeba zvážit náklady na provoz EET, ale o tom už v jiném článku 🙂

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *